Mis on elektriprojekt ja mis kasu sellest on? Kas see on lihtsalt üks järjekordne “formaalsus”? Kas korteri elektriprojekt erineb millegi poolest eramu omast? Need on küsimused, millele otsivad selgeid ja arusaadavaid vastuseid nii endale uut maja ehitavad kui suuremaid renoveerimistöid planeerivad maja- ja korteriomanikud.
Mis on elektriprojekt?
Ehitusprojekt on hoone ehitamiseks ja kasutamiseks vajalike tehniliste jooniste ja dokumentide kogum. Seal on kirjas seinte, uste, akende ja treppide asukohad ja kõik muu, mille alusel saab maja valmis ehitada. Ehitusprojekti osad on eritööde projektid, millest üks tähtsamaid ongi elektriprojekt. Elektriprojektis on välja joonistatud kaablite, valgustite, lülitite, stepslite ja elektriseadmete asukohad ning ära märgitud, kuidas vool nendeni jõuab.
Miks elektriprojekti vaja on?
Elektrilahenduse planeerimine on lihtsam ja kogumaksumus tuleb soodsam, kui algusest peale on vajadused ja neile vastavad optimaalseimad lahendused läbi mõeldud. Mõelge koos pereliikmetega oma nägemus toahaaval läbi. Kuhu tulevad pistikud, valgustid, signalisatsioon, arvutid, saunakeris, telerid, millist sorti lüliteid te soovite jne. Projekteerija lisab teie soovid tehniliste märkide abil maja plaanile. Samuti arvutab välja peakaitse suuruse ehk selle, kui suurt hulka elektrit sinu kodu vajab. Edasi saab elektriprojekti järgi juba hõlpsalt planeerida ehitus- ja paigaldustöid, materjale ja nende maksumust.
Kui projekteerimise juures on ka sisekujundaja, saab projektis ära kirjeldada ka erinevad lülitite tootesarjad, valgustite tüübid jms. Kui projekt on olemas, ei pea ka aastaid hiljem uut valgustit lisades nuputama, kust üks või teine kaabel jookseb, kõik on mustvalgel kirjas.
Elektri abil antakse edasi suuri energiahulkasid. Elektriprojekti käigus tehtud arvutused ja kaalutud otsused on vajalikud ka ohutuse tagamiseks.
Kas elektriprojekt on järjekordne formaalsus?
Elektriprojekt ei ole lihtsalt „bürokraatia“. Valgustite, lülitite ja stepslite asukohtade läbi mõtlemine aitab muuta sinu igapäeva mugavamaks ja turvalisemaks. Lisaks sellele on elektriprojekt ka ametlik dokument, mille alusel käib elektrivõrguga liitumine ja majale kasutusloa taotlemine. Miks majale kasutusluba vaja on, saad lugeda siit.
Mis tagab elektriprojekti kvaliteedi?
Oleme projekteerimise ja paigaldamise tööd teinud üle 10 aasta ja selle aja jooksul kokku puutunud väga erinevate lahenduste ja võimalustega. Oleme näinud ka projekte, mille reaalsuses ehitamine pole olnud võimalik. Või pole lihtsalt olnud tegu kõige loogilisemate või praktilisemate lahendustega.
Näiteks võib paberil tunduda kõik korrektne, kuid praktikas selgub, et valgusti asub mugavaks pirni vahetamiseks liiga kõrgel või pistik jääb ukse taha – just sinna, kus seda kõige vähem vaja läheb. Samuti võivad kaablid olla paigutatud pikemat teed pidi, kuigi saaks ka lühemalt. Projekti mõte on leida ja kliendiga kooskõlastada kõige optimaalsemad lahendused.
Plaani paberil projekteerimine on vajalik oskus, kuid ainult ekraanis töötamine ei pruugi tagada parimat lahendust. Meie meeskonnas on kogenud projekteerija, kellel on ka pikaajaline elektrikaablite ja -seadmete paigaldamise kogemus.
Mida tähendab, et võimalikud on erinevad tehnilised lahendused?
Kõik andurid, lülitid ja stepslid on tehnilised lahendused, mis suhtlevad kogu ülejäänud elektrisüsteemiga. Mõnele seadmele piisab kõige lihtsamast ja soodsamast lahendusest, aga moodsamate asjade puhul on vaja mõelda ühilduvusele uute tehnoloogiatega juba projekti algfaasis.
Näiteks õhksoojuspumba toitekaabel peab olema natuke suurema läbilaskvusega (ja kallim) kui seinavalgusti toitekaabel. Seinavalgusti võiks olla varustatud uudse wifi kaudu kontrollitud lülitiga. Õhksoojuspumbal aga on vastavad juhtmehhanismid juba sisse ehitatud. Seda, kuidas tehniliselt lahendada välisvalgustuse automaatne sisse lülitumine pimenedes, on erinevaid variante. Elektrilahendus oleneb valitud tehnoloogilisest lahendusest.
Kas elektriprojekt mõjutab ka elektripaigaldise hinda?
Jah, asjatundlik projekt aitab raha kokku hoida ja eelarve piires püsida. Erinevate tehniliste sõlmede lahendused erinevad nii oma keerukuselt kui ka hinnalt. Elektriprojekti koostamisel saab kõik vajadused lahendada vastavalt etteantud eelarvele. Mida täpsemalt on projekt koostatud, seda vähem on ootamatuid kulutusi.
Kas elektriprojekti läheb ka kunagi hiljem vaja?
Elektriprojekt on oluline dokument, mis mõjutab ka kinnisvara väärtust. Maja on loodud kestma aastakümneteks, mille jooksul tuleb kindlasti ette nii sanitaarremonte kui ka ümberehitusi. Projekti olemasolu on sellistes olukordades hädavajalik. Kõik kvalifitseeritud elektrikud oskavad elektriprojekti lugeda.
Võib-olla soovid näiteks ümberehituse käigus majapidamisruumist väikse töökoja ehitada, kus on mõnus puutööd teha. Vale oleks kasutada majapidamisruumi kaabeldust elektritööriistade käitamiseks. Elektriprojekti vaadates saab elektrik kiirelt info, kust on kõige mõistlikum tööriistadele voolu saamiseks kaableid juurde vedada.
Kas eramu ja korteri elektriprojekt erinevad millegi poolest?
Kui asi puudutab elektrit, on korter nagu väike eramaja. Elanike vajadused on üldjuhul sarnased. Ka korteri elanik soovib laevalgusti sisse lülitada kõige mugavamast kohast. Sellepärast on ka elektriprojekt suures plaanis sama, lihtsalt selle maht on väiksem.
Kas iga uue seadme või lambi lisandudes tuleb uus elektriprojekt tellida?
Päris nii see pole. Näiteks laelambi akna poole nihutamiseks uut projekti tellida pole vaja, sest voolutarbija jääb samaks. Kui soovid aga 2kW küttekeha asendada 12kW küttekehaga, soovitame kindlasti projekteerimise kogemusega elektriku poole pöörduda, sest väiksema võimsuse jaoks ette nähtud kaablid ei pruugi voolunäljasemat küttekeha välja kannatada. Üldiselt näeb elektriprojekt koos maja projektiga kõik taolised olukorrad juba ette. Kapitaalsete ümberkorralduste puhul tuleb nõu pidada elektrikuga ja vajadusel tellida uus projekt.
Kas meil jäi mõni küsimus vastamata?
Vajad elektriprojekti majale või korterile?
Võta ühendust ja räägime sinu vajadustest ja võimalustest.