Kui sa hakkad maja sisustama alles siis, kui sisse kolimise hetk on käes, võid avastada, et pistikuid ei ole piisavalt või need jäävad mööbliesemete taha peitu. Võib juhtuda, et pead leppima liigse heleduse, häiriva hämaruse või rippuvate juhtmetega. Ning suuremas pildis piiratud võimalustega oma elektritarbimist hallata ning moodsaid tehnoloogilisi lahendusi kasutada.
Et nii ei juhtuks, tuleks mööbli paigutus, valgustuslahendused ja kasutusele võetav kodutehnika enne elektriprojekti valmimist läbi mõelda. Ka ehitamine tuleb hoolika planeerimise ja läbimõtlemise abil odavam.
Sisekujundusprojekt või elektriprojekt – kumb tuleb enne?
Elektriprojekt koostatakse enamasti pärast sisekujundusprojekti. Sisekujundusprojekti võib luua sisearhitekt, kuid oma kodu peadisaineriks võid olla ka sina ise.
- Kui sind aitab sisekujundaja
Sisekujundaja ei aita sul oma ruumi mitte ainult mööblit, aksessuaare ja lampe valida, vaid ka maja kogu pinda maksimaalselt ja nutikalt ära kasutada. Sisekujundaja ei aruta sinuga mitte ainult stiili- ja värvi-, planeeringu- ja viimistluslahendusi, vaid koostab ka tervikliku plaani, mis on selgeks sisendiks elektriprojekti tegijale. On sinu enda valik, kui detailselt sa soovid elektriprojekti loomisel kaasa rääkida. Iga kliendi vajadused ja soov ise panustada on erinevad. Mõned valikukohad siiski alati on ja skeemi ning toodete alternatiivid räägime enne lõplikku otsuse tegemist kindlasti läbi.
- Kui sa kujundad oma kodu ise
Isegi kui sa ei kavatse kõiki esemeid ja tehnikat korraga osta, tuleks luua ettekujutus, kus hakkavad asuma erinevad seadmed ja kodumasinad, mis vajavad pistikupesasid. Olenevalt mööbli paigutusest tuleb läbi mõelda ka valgustus ja lülitid. Kui sa ei oska veel oma tulevast interjööri koos kõigi esemete ja valgustusega visualiseerida, siis ära muretse. Meie küsimustele vastates ja nõuandeid kuulates saame selle pildi ka koos luua.
Teeme ise pidevalt koostööd arhitektide ja sisearhitektidega ja isegi kui sina ei ole endale sisekujundajat palganud, saame me vajadusel alati küsida oma koostööpartnerite abi. Mõnikord on vaja küsida nõu mõnes konkreetses küsimuses, teinekord võtta sisearhitektilt vaid valgustuslahendus või lasta üle vaadata ruumiplaanid ja paigutused.
Samuti teeme koostööd valgustussalongidega. Kui sul sisekujundajat ei ole, siis võime minna salongi koos, et saada ülevaade sinu interjööri sobivatest valgustitest. Seejärel tellime projektpakkumise ja sealt edasi saame elektriprojekti juba valgustuspaigaldise täpselt sinu soovide kohaselt paika.
„Meil on olnud isegi selline klient, kelle majas pandi tubade suurused
paika eelnevalt valitud mööbli järgi.“Uno Piir
Elektriprojekti kontrollküsimused
Kui suhtled meiega otse ja mitte läbi sisekujundaja, siis alustame sinu soovide kaardistamisega, et leida lahendused, mis vastavad nii sinu tänastele kui homsetele vajadustele. Teemad ja küsimused, mis meil tuleb läbi arutada, on järgmised.
Pistikud?
Maja elektrijuhtmestiku ja pistikute paigutus sõltub mööbli paigutusest ja kodutehnikaga seotud eelistustest ja harjumustest. Sageli ei teata, et pistikupesasid võib planeerida ka põrandale, kappide sisse või isegi lakke.
Lülitid?
Paljudes suuremates majades on kasutusel varulülitid. Need asuvad ruumi eri külgedel või eri korrustel ja võimaldavad valgustust muuta maja erinevatest punktidest. Mõtleme koos läbi, kuhu peaksid lülitid tulema.
Lapsed?
Kas teil on lapsi ning kui vanad nad on? Sellest oleneb, millisel kõrgusel peaksid mugavuse ja ohutuse mõttes lülitid ja pistikupesad paiknema.
Põrandaküte?
Kui soovid näiteks vannitubadesse või sauna juurde põrandakütet, siis tuleb see elektriplaanis ära märkida.
Kodukontor?
Kodukontoris on vaja pistikupesasid, kuhu saab hiljem ühendada liigpingekaitse arvutile ja printerile. Mugavaid pistikuid on vaja mobiiltelefoni või tahvelarvuti laadimiseks ja laualambile.
Raamatud ja telerid?
Kui sulle meeldib voodis lugeda, peaks voodi lähedal olema mugavad lambid, mille heledust saab reguleerida. Kui on soov ka kööki või magamistuppa teler panna, siis arvestame ka seda.
Märjad ruumid?
Kui magamistoas on oluline tähelepanu pöörata eelkõige valgustuse funktsionaalsusele, siis köögis ja vannitoas tuleb kõrge õhuniiskuse ja temperatuuri tõttu erilist rõhku panna ohutusele. Märgadesse ruumidesse on lubatud panna vaid peidetud elektrijuhtmeid ning keelatud on kasutada pikendusjuhtmeid. Ka sauna ja kümblustünni lahendused tuleb vastavalt soovidele täpselt paika panna.
Mida sisaldab elektriprojekt?
Kui need küsimused vastatud ja sisekujundusplaan valmis, siis töötame välja:
- hoone kõigi valgusallikate ja lülitite paigutuse plaani;
- valgustuspunktide sidumise plaani
- pistikupesade plaani, sh nii toite- kui nõrkvoolupistikupesad (internet, teler jne).
Nende eskiiside põhjal kavandame, kuhu juhtmed paigaldame, arvutame välja vajalike kaablite arvu ja tüübid. Sellest lähtuvalt saame teha ka üldkalkulatsiooni materjalidele ja töödele.
Pakume nii projekteerimist kui paigaldust
Sinu maja vajab nii ilusat välimust kui tarka, vastupidavat ja paindlikku struktuuri.
Kui planeerimine on puudulik, on tulevane kodu ebapraktiline.
Meil on pikaajaline kogemus nii projekteerimise ja kliendi nõustamisega kui ka paigaldustöödega erinevatel ehitusobjektidel. See annab meile eelise näha enne ehitust võimalikke stsenaariume ette ja pakkuda optimaalseid lahendusi, mida paigalduskogemuseta projekteerijad ette näha ei oska.