Lambid, lülitid ja energiasäästlik valgustus – kuhu, kuidas ja kui palju?

Energiasäästlik valgustus

Lülitid ja valguspunktid on elektrisüsteemi oluline osa. Sinu ülesanne on kas perega, sisearhitektiga, valgustusdisaineriga või koos meiega läbi mõelda, kuhu ja milliseid lampe ja lüliteid sa soovid. Valgustusprojekti loomisel tuleks arvesse võtta pereliikmete tegevusi ja liikumist majas, iga ruumi erinevaid võimalikke funktsioone ehk otstarvet, elanike esteetilisi eelistusi, lahenduste energiatõhusust ja keskkonnasõbralikkust ning tehnilise teostuse kvaliteeti. Vaatame neid aspekte lähemalt.

I
Majaelanike vajadused ja harjumused

Valgustusprojekti esimeseks lähtepunktiks on majaelanike vajadused, soovid ja harjumused. Kui oleme need läbi rääkinud, siis teame, millisele kõrgusele ja kui palju lüliteid paigutada ning kas ja kuhu planeerida automatiseeritud valguslahendusi.

II
Erinevate tubade otstarve

Igal ruumil on üks peamine või mitu erinevat otstarvet nagu näiteks söögitegemine, töötamine, lugemine, puhkamine, mängimine, trenni tegemine. Osad nendest tegevustest vajavad pigem kohtvalgust, teised hämaramat ja lõõgastavamat atmosfääri.

Lisaks erinevatele tegevustele ja harjumustele tasub valgustust planeerides mõelda ka arhitektuuri ja elanikega seotud isikupära esile toomisele. Rippvalgustite ja suunatud prožektorite abil saab efektselt arhitektuurilisi detaile, kunstiteoseid, pilte või saavutustega seotud meeneid esile tuua. Moodne trepivalgustus on nii efektne kui praktiline. Samuti aitab läbimõeldud valgustus ka maja, kõrvalhoonete ja hoovi turvalisust tagada. Kindlasti tasub ka garderoobide ja kappide puhul kaaluda erinevaid moodsaid valguslahendusi.

III
Sinu jaoks ilus ja hubane

Ruumi valgustus mõjutab ruumi taju ja atmosfääri. Hea valgustuse disain kombineerib valgust ja varju, et luua erinevaid meeleolusid. Iga ruumi nurka ja objekti ei pea valgustama ning mõnel alal võiks lasta ka varju jääda. See aitab luua sügavust ja mitmekihilisust. Hubasust sinu igasse päeva võiks hakata planeerima siis, kui mööbli asukoht tubades on laias laastus paigas.

IV
Energiatõhus ja keskkonnasõbralik valgustus

Valgustusel on oluline roll energiatõhususe tõstmisel. Kõige suuremat mõju annavad automatiseeritud lahendused ja energiasäästlike pirnide valik.

Traditsioonilised pirnid kasutavad energiat, et juhtida energiat läbi elemendi, millest tulenev valgus tekib sõna otseses mõttes soojuse tekke tõttu. Seetõttu on need ebatõhusad – suurem osa energiast läheb kaotsi pigem soojusenergiale kui tegelikule valguse tootmisele.
Parem valik on LED ja CFL pirnid – neil on traditsiooniliste hõõglampidega võrreldes väiksem energiatarbimine. Ühe pirni puhul võib erinevus olla väike, kuid suure majapidamise peale kokku päris suur. Energiasäästlikud pirnid maksavad küll rohkem, kuid kestavad ka kauem. Kuna tõhusad pirnid tarbivad vähem energiat, siis aitab see vähendada ka kodu süsiniku jalajälge ja muudab kodu keskkonnasõbralikumaks.

Kui palju valgust ja valgusteid on piisav?

Kui palju valgust igasse ruumi täpselt vaja on, sõltub ruumi suurusest, ruumi funktsioonidest ja atmosfäärist, mida soovid luua.

Tänapäeva energiasäästlikke LED-lampe mõõdetakse luumenites (lm). Luumenid on täpsem viis valguse kvaliteedi mõõtmiseks kui vatt (W), mis näitab kui palju energiat pirn kasutab. Luumenite arv näitab, kui ere pirn on.

Kui palju luumeneid erinevatesse tubadesse planeerida?

Keskmiselt planeerime nõnda:

  • Köögid – 160Lx, 240Lx tööpindadele
  • Vannitoad – 80Lx
  • Üldpinnad – 80Lx
  • Magamistoad – 40 – 80Lx
  • Funktsionaalsed alad – 80Lx
  • Kodukontorid – tööpind 320Lx

Kuid ruumi valgustamiseks on vaja enamat kui luumeneid.

Valguse kvaliteet taandub neljale faktorile:

  • Värviedastus – valgusallika võime värve tõetruult esitada)
  • Värvi temperatuur – kui soe või jahe valgus paistab ja kui ühtlane see värv on erinevatel valgustitel
  • Pimestamise kontroll – valguse loomine ilma pimestamiseta on valgusdisaini põhifookus
  • Energiatõhusus – kui palju energiat valguse loomiseks kulub ja kui suur osa tekitatud valgusest tegelikult armatuurist väljub ja ruumi siseneb.

Kõik kvaliteetsed tootjad pakuvad nende kriteeriumide kohta käivat tehnilist teavet.

Enamike kodude jaoks tagab 80Lx keskmine valgustase vajaliku. Võtmesõnaks ongi keskmine. Tegemist on sinu koduga ning see ei pea olema ühtlaselt valgustatud. Igal valgustil ei pea olema sama väljund. Välja arvatud juhul, kui just see sulle meeldib.

Paljud kodud on laevalgustitega ülevalgustatud. Kui sisse kolitakse, siis hakatakse paigaldatud valgustuse asemel ostma põranda- ja seina- ja laualampe, et soovitud meeleolu luua. Sellist asja annab uusehitise või renoveerimisprojekti puhul eelnevalt läbi mõeldes vältida.

Kodu valgustite kavandamisel tuleb silmas pidada, mis värvi saavad olema seinad, laepõrandad ja muu viimistlus. Valged seinad, laed ja heledad plaadid peegeldavad valgust ja seal on oht, et valgus saab liiga ere ja pimestav. Tumedate puitpõrandate, raske tumeda mööbli ja tugevate seintega kodus tuleb aga just valgustusega kompenseerida, et kodu ei muutuks süngeks.

Valgustust planeeritakse kihiti. Kui oleme üldvalgustuse paika pannud, siis hakkame vaatama, millised on sinu kodu põhiomadused, ja hakata lisama nendesse ruumidesse töövalgustust, mis toetab sinu ja su pere elustiili ja tegevusi.

Anname nõu ja hoolitseme tehnilise lahenduse eest

Meie jaoks on kodu valgustuse projekteerimise sisendiks arhitekti majaplaanid, akende ja katuseakende loomulik valgustuse tase, ruumi kasutamise erinevad funktsioonid ning mööbli ja kunstiteoste paigutus. Valgustuse elektriskeemile on oluline lisaks uste mõõtmetele märkida ka siseuste avanemissuund, et lülitid ei jääks uste taha.

Kui ruumil on mitmeid kasutusviise, siis on vaja, et tehniline süsteem oleks paindlik. Selleks
projekteerime piisaval hulgal sõltumatuid valgustusahelaid. Köögil ja elutoal on reeglina palju erinevaid funktsioone ja need vajavad vähemalt viite vooluahelat, et valgustus töötaks iga funktsiooni tarbeks. Kontoril või jõusaalil on lihtsamad valgustusnõuded ja sageli piisab kahest vooluringist.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *