Elektrikaablite paigaldus kodus

Kaableid on mitut tüüpi ja enamikele inimestele ongi oluline saada selgust, milline kaabel kuhu sobib.

Sisetingimuste kaablid

Tubaseks kasutamiseks mõeldud kaablid erinevad omaduste poolest välitingimuste jaoks ette nähtud kaablite poolest. Seal on palju omadusi, mis võivad muutuda. Kaablite ostmisel on oluline pidada meeles, et kui soovid kaableid paigaldada tuppa, siis tuleb vastavalt sellele ka küsida nõu ning soetada vastavad kaablid. Lisaks tubastele ja õuekaablitele on oluline ka kaabli vasktraatide läbilaskevõime. Nimelt ei tohi boilerile ja lugemislambile kunagi panna ühte ja sedasama kaablit. Õigemini lugemislambi kaabel võib olla sama, mis boileri kaabel, aga sedasi läheb kaabeldus kole kalliks, kuna võimsamate mahtude jaoks ette nähtud kaablid on ühtlasi ka kallimad.

Seega talupojatarkus kõlab nii: mida võimsam masin, seda jämedam ja kallim kaabel.

Välistingimuste kaablid

Kindlasti ei soovita sisetingimuste jaoks mõeldud kaablit paigaldada õuealale. Välistingimuste jaoks ette nähtud kaabel on spetsiaalse kattega, mis kannatab aastatepikkust maa sees olemist väga hästi. Samas tubaseks installatsiooniks mõeldud kaablid ei pea maa sees kuigi kaua vastu. Kuna tegemist võib olla potentsiaalse turvariskiga, siis kaablite valik on väga oluline ja tagab lisaks turvalisusele ka hea une.

Õhukaablid

Võiks ju mõelda, et mis see siis kaablile teeb, kui natuke tuleb vihma, lund ja tuult. Tegelikult öeldakse maakeeli, et õhukaabel saab hirmsat moodi vatti. Nimelt kõigutab tuul kaablit pea 300 päeva aastas. Tead ju ise, kuidas traati edasi-tagasi painutades võid selle katki murda. Õhukaablid on mõeldud spetsiaalselt selleks, et  vastu pidada väga pikale vintsutusele. Lisaks teevad päike ja vihm oma töö. Vihm on märg ja niiskus tekitab lühiseid. Ega need lühised niisama ei tule – kõiges on süüdi meie soe ja armas päike, mis murendab õhuliinidele mitte ettenähtud kaablit üsna kiiresti. Sedasi pääseb niiskus vaskkiududele ligi ja parimal juhul näeme ainult õudusfilmidest pärit särinat. Halvemal juhul saame ise üheks elektrijuhiks meie enda armsa koduõue peal. Seega õhuliinideks tuleb valida alati selleks spetsiaalselt ette nähtud kaabel. Muidugi on siin veel terve pikk teadus, kuidas õhuliini kaableid paigaldada. Seetõttu ongi mõttekam jätta keerulisemad tööd oma ala spetsialistidele.

Kokkuvõtteks

Õigesti valitud kaablid teevad majast ja eluruumidest turvalise ja hubase koha, hoolimata sellest, et me neid igapäevaselt ei näe. Kindlasti soovitame alati eelnevalt konsulteerida spetsialistidega, või siis tellidagi töö nende käest.

Spetsialistide all pidasime silmas muidugi ennast 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *